Selçuk Bayraktar’dan İran’daki helikopter kazasıyla ilgili son dakika açıklaması!

Son dakika haberi… İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, pazar günü helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Dağlık bir alana düşen ve İran ekiplerince tespit edilemeyen enkazın yerini, Türkiye’den giden AKINCI İHA bulmuştu. 

Helikopter enkazını bulan AKINCI TİHA, tüm dünyaya damga vururken konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Selçuk Bayraktar önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapan Selçuk Bayraktar şu ifadeleri kullandı; 

İş yerindeydim ekip arkadaşlarımla beraber. Hem Batman’da, hem Van’da hem de Azerbaycan’daki arkadaşlarımızla koordine olarak bu işin teknik desteğiyle alakalı çalıştık. Tüm dünyaya damga vuracak bir operasyon gerçekleştirdi. 260 km’ye yakın rüzgar vardı.

Bunun yanında kar, tipi, boran her türlü hava oluşumu vardı. En hızlı şekilde hedef bölgesine vardı. O kadar yoğun hava muhalefetinin olduğu şartlarda vadinin içerisine girerek bu görevi gerçekleştirdi. Bunu o şartlarda dünyada gerçekleştirecek İHA AKINCI var gibi.

Hali hazırda görevli olan AKINCI yönlendirildi. Bir anlamda operasyonel durum dünyaya damga vurdu. Bizim gücümüzü dünya görmüş oldu. Sabaha kadar bütün faaliyet boyunca bizim ekiplerimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri çok büyük bir özveriyle çalıştı. Tekrardan İran halkına baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.

“HİÇBİR İNSANLI YA DA İNSANSIZ HAVA ARACI BUNU YAPAMAZ”

Orada arazinin 9700 fitti. Derin vadiler vardı. O vadinin içine girdiğinizde görüntü alabiliyorsunuz. Vadinin arasında manevra yaparak uçmak zorunda kaldı. Hiçbir İHA bunu yapmaz, insanlı araçlar da yapmaz. En ufak aksaklık olmadan bu görev tamamlandı.

“TÜRKİYE ADINA TÜM DÜNYAYA ÖRNEK BİR OPERASYON”

Azerbaycan’da da İHA vardı, oradaki arkadaşlarımız da hazırdı. Türkiye’nin bu operasyonla dünyaya büyük bir örnek olduğunu düşünüyorum.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir