Yemen açıklarında mülteci teknesi alabora oldu: 38 ölü

Yemen açıklarında bir teknenin alabora olması sonucu en az 38 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Aden’in doğusundaki Rudum’daki yerel yetkililer, teknede bulunanların, çoğu Etiyopya’dan gelen, Körfez ülkelerine geçmek için Yemen’i geçiş noktası olarak kullanan mülteciler olduğunu bildirdi. Teknede yaklaşık 250 kişi vardı.

BBC’nin aktardığına göre, kayıp olan yaklaşık 100 kişi için başlatılan arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Tekneden sağ kurtulanlar, teknenin güçlü rüzgarlar sebebiyle battığını anlattı. Rudum İlçe Yöneticisi Hadi Al-Khurma, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, teknenin kıyıya varamadan battığı bilisini verdi.

78 MÜLTECİ KURTARILDI, YAKLAŞIK 100 KİŞİ KAYIP

Al-Khurma, “Balıkçılar ve halk, 78 göçmeni kurtarmayı başardı. Bu kişiler, kendileriyle birlikte aynı teknede olan yaklaşık 100 kişinin kayıp olduğunu bildirdi. Arama çalışmaları sürüyor. Olayla ilgili olarak Birleşmiş Milletler’e de bilgilendirme yapıldı” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) paylaştığı bilgilere göre, geçen yıl Somali Yarımadası’ndan Yemen’e 97 bin mülteci geldi. Yemen’deki iç savaş ve Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırıları devam ederken mülteci sayısında da artış yaşandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir