ABD’den Gürcistan’a “etki ajanlığı” kısıtlaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gürcistan’daki gelişmeler sebebiyle bazı kişiler için vize kısıtlaması kararı aldıklarını söyledi. Yeni vize kurallarının “Gürcistan’da demokrasiyi baltalayan ya da buna karışan kişiler ve onların aile üyeleri” için geçerli olacağını belirten Blinken, ABD ve Gürcistan arasındaki ikili ilişkilerin de kapsamlı bir şekilde gözden geçirileceğini sözlerine ekledi.

Blinken, “Gürcistan parlamentosunda kabul edilen yabancı etki ajanlığı düzenlemesinin bir gözdağı kampanyası olduğuna ve barışçıl muhalefeti şiddet yoluyla bastırmayı hedef aldığına ilişkin açık işaretler taşıdığını, ancak buna izin vermeyeceklerini” söyledi. Bakan, Gürcistan’daki siyasi liderliğin yasayı yeniden gözden geçirmesini ve ülkenin “demokratik ve Avrupa-Atlantik hedeflerini” ilerletecek adımlar atmasını umduğunu kaydetti.

Gürcistan’daki etki ajanlığı yasası nedir?

Türkiye’de 9’uncu yargı paketi ile TBMM gündemine gelmesi beklenen “etki ajanlığı” düzenlemesine benzer bir uygulama Gürcistan’da yasalaşma yolunda.

Rusya da STK’lar (sivil toplum kurumları) ve gazetecileri hedef almak için 2012’de çok benzer bir yasa çıkarmıştı. Bu nedenle Gürcistan kamuoyunda düzenleme “Rusya yasası” olarak adlandırılıyor. Gürcistan Devlet Başkanı Salome Zourabichvili, “Rusya’dakinin birebir kopyası” sözleriyle eleştirdiği yasayı veto edeceğini açıklamış ve daha sonra veto etmişti. Ancak iktidardaki “Gürcistan Rüyası” partisi mecliste vetoyu etkisiz kılacak koltuk sayısına sahip.

AB, Gürcistan’a geçen Aralık ayında aday ülke statüsü vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir