Fatih Altaylı: Bahçeli’nin mesajı bize değil AKP’ye

Gazeteci Fatih Altaylı, MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada andığı Nihal Atsız‘a ilişkin olarak, “Siyasete yeni bir yön verme arzusunun ilk tezahürü olabilir. Mesaj bize değil AKP’yedir.” dedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada Nihal Atsız’dan bahsederken şu ifadeleri kullanmıştı:

“Eskiden güvenilir haysiyetli şahsiyet sahibi ve mert kimselere 400 dirhem adam denirdi. O zaman bir okka 400 dirhemdi. Şimdi okka, kilo; dirhem, gram oldu, bu değişikliğe müvazı olarak 400 dirhemlik adamlar azaldı. Şimdi 400 gramlık adamlara bile az rastlanıyor. İşte Atsız 400 dirhemlik yani okkalı bir Türkçü’ydü.”

Altaylı, Bahçeli’nin mesajını AKP’ye mesaj olarak değerlendirerek şu ifadeleri kullandı:

“Bahçeli’nin Nihal Atsız’ı övmesine çok ama çok şaşırdım.

Sıkı bir Türkçü, sağlam bir ırkçı olan Nihal Atsız Atatürk karşıtı ve Kemalizm düşmanıydı ama aynı zamanda çok da iyi bir anti-İslamistti. Alparslan Türkeş ile yollarını ayırmasındaki en büyük etken, MHP’nin milliyetçiliğin yanına mukaddesatçılığı da koyması oldu. Çünkü Atsız aynı zamanda sıkı bir Arap ve İslam karşıtı idi. Hatta sadece İslam’a değil, tüm dinlere mesafeliydi ve ağır eleştiriler getirirdi.

Bu yüzden de siyasal İslamcı bir parti ile koalisyon kuran bir MHP ile uyum sağlaması ve MHP’nin bugünkü çizgisini tasvip etmesi ise hemen hemen imkansızdı.

Bu yüzden Bahçeli’nin Nihal Atsız’ı “400 dirhem adam” olarak tanımlaması basit bir cümle, ölmüş bir Türkçü’ye sıradan bir övgü olarak görülmemelidir. Nihal Atsız’a övgü siyasete yeni bir yön verme arzusunun ilk tezahürü olabilir. Mesaj bize değil AKP’yedir.”


TIKLAYIN – Bahçeli’den Osman Kavala ve Gezi davası çıkışı: Kimse mahkemelere ve hâkimlere talimat veremez!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir