Piyasalar haftaya pozitif başladı

Ülkede Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi, mayısta yukarı yönlü revize edilerek 69,1’e çıkarıldı. Öncü verilerde yüzde 3,5 olarak açıklanan tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi ise mayısta yüzde 3,3 ile öngörülerin altında kaldı.

Analistler, ABD’de cuma günü açıklanan verilerin enflasyona ilişkin tüketici güveninin bir miktar iyileştiğine işaret ettiğini belirterek, söz konusu durumun ABD Merkez Bankasının (Fed) bu yıl faiz indirimine başlama ihtimalini desteklediğini söyledi.

Hafta boyunca Fed yetkililerinin sözle yönlendirmelerinin takip edileceğini aktaran analistler, perşembe günü ABD’de açıklanacak büyüme verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini de dile getirdi.

Analistler, çarşamba günü yayımlanacak olan Fed’in Bej Kitap raporu ile cuma günü açıklanacak Fed’in enflasyon göstergelerinden çekirdek kişisel tüketim harcamalarının bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini kaydetti.

Yoğun veri gündeminin olduğu haftaya başlarken, para piyasalarında Fed’in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 50, kasımda yüzde 63 ve aralıkta yüzde 82 ihtimalle fiyatlanıyor.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 4,47 seviyesinde bulunurken, dolar endeksi de önceki kapanışının hemen altında 104,7 seviyesinde seyrediyor.

Altının ons fiyatı yüzde 0,3 artışla 2 bin 342 dolardan alıcı bulurken, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,3 yükselişle 82,1 dolardan işlem görüyor.

New York borsasında cuma günü Nasdaq endeksi yüzde 1,10, S&P 500 endeksi yüzde 0,70 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,01 artış kaydetti. ABD’de bugün tatil nedeniyle pay piyasalarda işlem gerçekleşmezken, endeks vadeli kontratları haftaya pozitif bir seyirle başladı.

Avrupa borsalarında geçen haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izlerken, bu hafta gözler bölge genelinde açıklanacak yoğun veri gündemine çevrildi.

Analistler, bugün Almanya’da açıklanacak Ifo iş dünyası güven endeksi verilerinin ülkenin ekonomik aktivitesine duyulan güvene dair ipuçları verebileceğini belirterek, haftanın geri kalanında ise Almanya’da enflasyon ve Euro Bölgesi’nde büyüme verilerinin yatırımcıların takibinde olacağını dile getirdi.

Öte yandan cuma günü 4 günlük düşüş serisini sonlandırarak yüzde 0,3 artışla günü 1,0850 seviyesinden tamamlayan avro/dolar paritesi, yeni haftaya da önceki kapanışının hemen üzerinde başladı.

Cuma günü, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 gerilerken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,01 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,07 artış kaydetti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar, yeni haftaya ise pozitif bir seyirle başladı. İngiltere’de tatil nedeniyle bugün piyasalarda işlem gerçekleşmeyecek.

Asya pay piyasalarında pozitif seyir öne çıkarken, bugün Çin’de açıklanan verilere göre ülkede sanayi karı bu yılın ilk dört ayında yüzde 4,3 artış kaydetti.

Japonya’da açıklanan verilere göre martta öncü endeks 112,2 ile beklentileri aşarken, Japonya Merkez Bankası Başkanı (BoJ) Kazuo Ueda bankanın enflasyon hedeflemesi çerçevesinde ihtiyatlı bir şekilde ilerleyeceğini söyledi.

Ueda’nın açıklamalarının ardından dolar/yen paritesi yüzde 0,1 gerileyerek 156,77 seviyesine geriledi.

Analistler, cuma günü Japonya’da Tokyo enflasyonunun yanı sıra sanayi üretimi, perakende satışlar ile Çin’de Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yatırımcıların odağında olacağını dile getirdi.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,6 artış kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir